خانه / دسته‌بندی نشده / جشنواره رسانش، حلقه اتصال بدنه دانش‌آموزی با نیاز رسانه‌ای کشور

جشنواره رسانش، حلقه اتصال بدنه دانش‌آموزی با نیاز رسانه‌ای کشور

مسؤول اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی استان همدان مطرح کرد:
جشنواره رسانش، حلقه اتصال بدنه دانش‌آموزی با نیاز رسانه‌ای کشور

مسؤول اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی استان همدان با بیان اینکه با برخی از رسانه‌های مطرح کشوری رایزنی‌هایی شده تا بتوانیم در این بستر از استعدادهای دانش‌آموزی منتخب‌ در جشنواره رسانش بهره‌مند شویم، خاطرنشان کرد: درواقع این جشنواره یک حلقه اتصال بین بدنه دانش‌آموزی علاقه‌مند به حوزه رسانه و عرصه نیاز رسانه‌ای کشور است و به‌واقع این جشنواره یک‌ شبهِ سرمایه‌گذاری است.
امروزه نشر و مطالعه‌ روزنامه، مجله و درنهایت فعالیت رسانه‌ای در همه‌ جوامع، بیانگر درک اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مردم آن جامعه است. رسانه و به‌خصوص مطبوعات به خاطر ویژگی‌هایی از قبیل قیمت ارزان، فراوانی مناسب، در دسترس بودن، نقل صحیح و دقیق اخبار، اختصار و تنوع مطالب و سادگی زبان قادر هستند طیف گسترده‌ای از اقشار جامعه را زیر پوشش اطلاعاتی قرار دهند و به بیانی دیگر، رسانه مجتمع برون‌ریزی‌های اندیشه‌ای، هنری، حسی و علقه‌های دینی هر جامعه و نمود پویایی اجتماعی و نماد نقد و نقدپذیری است.
یکی از حوزه‌هایی که در کشورمان درزمینه‌ فعالیت رسانه در بخش‌های مختلف اعم روزنامه‌نگاری و فعالیت در فضای مجازی کمتر موردتوجه قرارگرفته، آموزش این مهارت به دانش‌آموزان است. بدون شک آموزش چگونگی فعالیت در این بخش به این قشر و پروراندن استعدادهای مرتبط با آن، زمینه‌ساز رشد و شکوفایی آن‌ها خواهد شد.
فعالیت کودک و نوجوان در این حوزه بیش از هر چیز به او اعتمادبه‌نفس می‌بخشد و درعین‌حال وی را به سمت خودشناسی بیشتر سوق می‌دهد، بنابراین بی‌تردید شور و تحرکی که در انتشار یک مطلب از کودک و نوجوان در او متبلور می‌شود، تکرارناشدنی است، چراکه نوشتن یک متنِ باکیفیت، نیازمند ساعت‌ها مطالعه است؛ پس نویسندگی موتور محرک افزایش مطالعه در کودک می‌شود و درعین‌حال بازتاب تلقی کودک از جهان پیرامونش در قالب نقد و نوشته، عکس یا نقاشی دیده می‌شود، رشد می‌کند و در مسیر بالندگی قرار می‌گیرد.
ازآنجایی‎که پرداختن به این مهم از اهمیت بالایی برخوردار است و همچنین باخبر شدیم اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی همدان به‌عنوان دبیر جشنواره رسانه‌های دانش‌آموزی (رسانش) در سطح کشور انتخاب‌شده، پس بر آن شدیم تا گفت‌وگویی را با مسؤول انجمن اسلامی دانش‌آموزی همدان داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید:
محمدصالح جباری با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته در اتحادیه انجمن اسلامی کشور جشنواره‌ای به‌عنوان مداد کم‌رنگ برای نشریات دانش‌آموزی برگزار می‌شد، گفت: در این جشنواره تعداد بی‌شماری از دانش‌آموزان از جای‌جای کشورمان شرکت داشتند.
وی عنوان کرد: تا سال تحصیلی گذشته، استان خراسان جنوبی به‌عنوان دبیرخانه این جشنواره ایفای نقش می‌کرد.
مسؤول انجمن اسلامی دانش‌آموزی همدان با اشاره به اینکه امسال به انجمن اسلامی دانش‌آموزی کشور پیشنهاد دادیم که این جشنواره را که مختص رسانه‌های مکتوب است به جشنواره رسانه‌ای بدل کند تا در آن از ظرفیت رسانه‌های جدید نیز بهره ببریم، افزود: در شرایط فعلی با توجه به پیشرفت‌های روز دنیا صرفاً نمی‌توان به رسانه‌های مکتوب در حوزه رسانه‌های دانش‌آموزی اکتفا کرد، هرچند هنوز هم رسانه‌های مکتوب از جذابیت خاصی برخوردارند.
جباری تصریح کرد: در این قالب هم رسانه‌های مجازی، هم رسانه‌های صوتی و تصویری و درعین‌حال فعالیت‌های ابتکاری همچون رادیو مدرسه و یا برد انجمن اسلامی نیز دیده شده‎است.
وی با بیان اینکه دیگر این جشنواره تنها مختص دانش‌آموزان عضو انجمن نیست، خاطرنشان کرد: به‌واقع رسانش یک جشنواره رسانه ملی است که همه دانش‌آموزان را در معنای عام در برمی‌گیرد.
مسؤول انجمن اسلامی دانش‌آموزی همدان با تأکید بر اینکه در این جشنواره برای انجمن اسلامی دانش‌آموزی نیز بخش ویژه‌ای دیده‌شده، اظهار کرد: بر این اساس رقابت تشکیلاتی انجمن همچنان ادامه خواهد داشت که موضوعات پیشنهادی در این بخش شامل اسطوره‌های شهر من، همکلاسی آسمانی من، لشگر فرشتگان، دانش‌آموزان کارآفرین، معلم نمونه مدرسه من، مدرسه و شهر من، چهل‌سالگی انقلاب و تاریخ شفاهی انقلاب در شهر من است.
جباری با اشاره به اینکه مقررشده در بخش‌های مختلف، دانش‎آموزان در دو مقطع متوسطه اول و دوم آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند، ادامه داد: بعد از گذراندن مرحله داوری که برای آن سامانه‌ای پیش‌بینی ‌شده‌است آثار و نفرات برتر انتخاب خواهند شد و نفرات منتخب هر رشته در سطح کشور به مرحله نهایی این جشنواره که تابستان سال ۹۸ به‌صورت حضوری برگزار خواهد شد راه پیدا می‌کنند که درنهایت برترین‌های هر رشته تقدیر می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه با برخی از رسانه‌های مطرح کشوری رایزنی‌هایی شده تا بتوانیم در این بستر از استعدادهای دانش‌آموزی منتخب‌ در جشنواره رسانش بهره‌مند شویم، خاطرنشان کرد: درواقع این جشنواره یک حلقه اتصال بین بدنه دانش‌آموزی علاقه‌مند به حوزه رسانه و عرصه نیاز رسانه‌ای کشور است و به‌واقع این جشنواره یک‌ شبهِ سرمایه‌گذاری است.
مسؤول انجمن اسلامی دانش‌آموزی همدان در پاسخ به این سؤال که چه ظرفیت‌هایی در همدان منجر به آن شد که به‌عنوان دبیرخانه این جشنواره انتخاب شود، گفت: به نظر فعالیت‌های رسانه‌ای انجام‌شده از سوی انجمن اسلامی استان همدان طی یک سال گذشته در فضای مجازی و مکتوب نقش مؤثری در انتخاب داشته‎است چراکه سال گذشته نشریه‌ای با عنوان قله‌ها توسط انجمن اسلامی استان منتشر و سایت موج چهار نیز فعال ‌شد که این فضای فعالیت تخصصی، اقبال خوبی را در پی داشت.

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

عوامل موفقیت در نشریه

بخش سوم : عوامل موفقیت در نشریه شناخت مخاطب : جزء مهمترین گام هایی که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *