خانه / آموزش رسانه های تصویری / آموزش ساخت فیلم کوتاه با گوشی همراه

آموزش ساخت فیلم کوتاه با گوشی همراه

از کجا باید شروع کرد؟

برای ساخت فیلم کوتاه با موبایل باید به چند نکته ظریف توجه کرد. «گاراو راتوری» (Gaurav Raturi) فیلم ساز و مؤسس (Filmbooth) که مجموعه بزرگی از فیلمهای کوتاه دارد می گوید : «ایده خود را به صورت فیلمنامه ای مصور در ذهن داشته باشید و نسبت به مدت زمان کلی فیلم ، صرفا جهت تدوین آن آگاه باشد . در صورتی که تخمین صحیحی از مدت زمان فیلم داشته باشید ، ؟؟ فیلمبرداری در موقعیت برای شما ساده تر خواهد بود.

به این نکات قبل از آغاز کار توجه بیشتری کنید :

۱. کار اولیه : تعدادی فیلم کوتاه که با موبایل ساخته شده تماشا کنید و آن را مورد بررسی قرار دهید. بعد از آنکه موقعیت فیلمبرداری را انتخاب کردید ، دقت کنید چه زمانی از روز نور بهتری برای ساخت فیلم به شما می دهد . با انعکاس نور روی اجسام موقعیت فیلمبرداری می تواند با زمان مناسب روز برای فیلمبرداری را انتخاب کنید.

۲. طرح داستان یا فیلمنامه (StoryBoard) : تمام فیلمسازان بزرگ ابتدا به طرح داستان یا فیلمنامه خود می اندیشند. در این مورد قانون کلی وجود ندارد بلکه به خلاقیت سازنده فیلم بازمی گردد . ولی فیلمسازی با موبایل محدودیت های خود را دارد و در زمان خاص باید فیلمنامه یا طرح داستان به سرعت در ذهن فیلمساز ایجاد شود حال می خواهد این طرح از محیط اطراف باشد.

۳. حالت هواپیما (Airplane Mode) : قبل از آغاز کار حتما سیم کارت را خارج کنید یا اینکه گوشی را در حالت هواپیما قرار دهید. چرا که نمی خواهید روند فیلمسازی شما با یک تماس ناخواسته متوقف شود ! باطری را نیز چک کنید.

۴. جهت / زاویه (orientation) : هرگز از حالت پرتره (portrait) گوشی همراه خود برای تصویربرداری استفاده نکنید. همیشه از وضعیت افقی تصویربرداری استفاده کنید . این حالت نه تنها کنترل بهتری برای نگه داشتن گوشی به شما می دهد ، بلکه زاویه ویدئو را برای تماشا در کامپیوتر یا تلویزیون هم‌‌تراز و میزان می کند. در حالت عمودی (vertical) نیز می توان فیلمبرداری کرد ولی حین تدوین باید آن را چرخاند تا ستونهای سیاه کنار آن معروف به «پیلار باکسینگ‌» از بین برود.

۵. آمبیانس و نور (Ambiance & lighting) : نور مناسب برای فیلم گرفتن حیاتی است. به خاطر همین است که کارشناسان می گویند ، شما باید در نور روشن فیلم بگیرید. البته این به معنای فیلم گرفتن در وسط ظهر نیست . چرا که در این موقع روز کنتراست تصویر خیلی خشن و نامناسب است. اگر هم مجبور به این کار هستند ، گوشی خود را از زاویه مرتفع به طوری که ‌آسمان از فریم تصویر شما بیرون باشد ،‌نگه دارید. بهترین پیشنهاد ما برای شما تصویربرداری در روز ابری ، زیر سایه ، صبح زود یا عصر است. سنسورهای به کار رفته در دوربینهای موبایل قابلیت تصویر گرفتن در حالتهای مختلف نور در یک فریم را ندارند. از سویی همانطور که شرایط ایده آل را برای تصویرگرفتن از محیط خارجی را فراهم می کنید ، تصویرگرفتن در داخل به دلیل تنظیم نبودن نور (نور خیلی کم یا خیلی زیاد) نیازمند مهارت بیشتری است.

در محیط داخل ، اجسام انعکاس نور بیشتری دارند. پیشنهاد می شود برای  اینکار «کاتر سیاه» (که همان پوشش فضای داخلی با پارچه سیاه است) استفاده شود. در محیط خارج معمولا نور پراکنده می شود و کنترل آن ‌آسانتر است.

۱-۵ صدا (آمبیانس) (Ambiance) ، میکروفونی که روی گوشی های موبایل نصب شده نمی تواند صدای خوبی برای فیلم شما ارائه دهد. این روزها ، گوشی های همراه تصویر بهتری ارائه می دهند تا صدای خوب . صدای محیط اطراف نیز می تواند از کیفیت صدای دیالوگ شما کم کند. پیشنهاد می شود برای داشتن کیفیت صدای خوب از میکروفون جانبی استفاده کنید.

۲-۵ برای فیلم خود می توانید از موسیقی استفاده کنید البته اگر اجازه ‌آن را داشته باشید. سعی کنید موسیقی برای خودتان باشد اگر از قطعه موسیقی شخصی استفاده می کنید باید در تیتراژ حتما به آن اشاره شود.

۳-۵ حین تصویربرداری مراقب باشید تا لوگو و آرم های تجاری در فیلم شما مشخص نباشد. تا حد ممکن از افتادن این تصاویر در فیلمتان جلوگیری کند و در صورتی که از چشم شما خارج بود ، حتما آن را هنگام تدوین محو کنید.

۴-۵ حضور بازیگران و شرکت  کنندگان در فیلم شما باید با  اجازه آنها باشد و همانند موسیقی در تیتراژ به نام آنها اشاره شود.

۶- فاصله فیلمبرداری (Distance) : فاصله باید تا حدی باشد که تصویر مناسبی ارائه دهد. یک «نَه» بزرگ روی آیکون «زوم» (درشت نمایی) بزنید. حتی اگر در گوشی همراه خود برنامه ثبت ویدئو دارید ، نباید باز هم از «زوم» استفاده کنید. با کاربرد این آیکون علاوه بر ارائه تصویری پر از لرزش و تار ، تصویر آهسته تر نیز می شود . بنابراین سعی کنید به آرامی به شیء موردنظر خود نزدیک شوید.

۷- تدوین (Editing) :

۱-۷ تدوین اولیه : اگر به ابزار تدوین دسترسی ندارید ، پس از گرفتن هر سکانس ، تصویربرداری را قطع کرده و تا مهیا شدن شرایط لازم برای سکانس بعدی صبر کنید. چرا که اگر سکانس بعدی دیرتر گرفته شود بهتر از آن است که با کیفیتی نامناسب باشد (توجه داشته باشید که برنامه تدوین ندارید) . این برای ساخت یک فیلم کوتاه ۳ دقیقه ای مناسب است.

۲-۷ تدوین پیشرفته :‌در صورتی که گوشی شما آیفون است می توانید از برنامه (imovie) سیستم عامل (MCos) استفاده کنید. در غیر این صورت (windows live movie maker) نرم افزاری ارزان قیمت و با کاربرد آسان است. برنامه های (FCP) و (Adope premier) در کنار ارائه تسهیلات متفاوت ، تا حدودی هزینه بر نیز می باشد.

منبع:سینما خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *