خانه / اخبار / جشنواره ملی دانش‌آموزی “رسانش” در گیلان برگزار می‌شود

جشنواره ملی دانش‌آموزی “رسانش” در گیلان برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت،‌ یاسر تقوی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نخستین جشنواره ملی رسانه‌های دانش‌آموزی تحت عنوان رسانش ویژه دانش‌آموزان مقاطع متوسطه دوره اول و دوم در استان گیلان برگزار می شود.

مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان گیلان شعار جشنواره ملی رسانه‌های دانش‌آموزی را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد:‌ “رسانش‌،‌ خیزش هوشمندانه نوجوان در دنیای رسانه” به عنوان شعار محوری نخستین دوره این جشنواره انتخاب شده است.

وی اهداف و رویکردهای جشنواره ملی رسانش را برشمرد و خاطرنشان کرد: شناخت و پروراندن استعدادها و توانایی‌های دانش‌آموزان،‌ استفاده از رسانه‌های تأثیرگذار و مفید دانش‌آموزی در محیط مدارس در کنار پرورش خلاقیت‌ها از جمله این اهداف هستند.

مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان گیلان ایجاد رسانه‌ای پرنفوذ و جذاب در سطح مدارس کشور را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت:‌ با برگزاری جشنواره رسانش می‌توان زمینه افزایش کارایی انجمن اسلامی را در مدارس فراهم کرد.

تقوی به موضوعات و محورهای جشنواره رسانش دانش‌آموزی اشاره کرد و گفت: معرفی شهدا و افراد تأثیرگذار انقلابی،‌ معرفی دانش‌آموزان شهید مدارس‌ و هر کدام از استان‌ها، بررسی فداکاری‌های بانوان مجاهد، معرفی دانش‌آموزان کارآفرین از جمله این عناوین هستند.

وی معرفی معلمان نمونه هر شهر و استان و بررسی ابعاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را از دیگر محورهای جشنواره رسانش اعلام کرد و افزود: از تمام دانش‌آموزان و علاقمندان به حوزه رسانه می‌خواهیم آثار خود را حول این محورها تهیه و ارسال کنند.

مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان گیلان محورهای جشنواره برای دانش‌آموزان مقطع متوسطه دور اول را برشمرد و گفت:‌ این آثار باید شامل نشریات مکتوب به صورت تک برگ و مجلد،‌ روزنامه‌ دیواری و قطعات صوتی به صورت رادیو مدرسه و پادکست باشد.

تقوی در مورد محورهای جشنواره رسانش برای دانش‌آموزان دوره دوم و سوم نیز افزود: این دانش‌آموزان باید آثار خود را در حوزه‌های نشریات مکتوب و الکترونیک،‌ اینفوگرافی،‌ روزنامه دیواری، قطعات صوتی، فضای مجازی، فیلم و مستند نظیر فیلم کوتاه،‌ نماهنگ و موشن‌گرافی ارسال کنند.

وی معیارهای انتخاب آثار برتر در بخش نشریات مکتوب را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: تعداد شماره‌های تولیدی،‌ منطبق بودندمحتوا و طراحی آثار با فضای مدرسه،‌ استفاده از سوژه‌های بومی مدرسه از جمله مواردی است که دانش‌آموزان باید در زمان تولید آثار آن‌ها را رعایت کنند.

مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان گیلان با بیان اینکه به غیر از رشته اینفوگرافیک تمامی گروه‌ها باید ۲ یا ۵ نفره باشند تصریح کرد:‌ دانش‌آموزان برای تهیه آثار بخش رادیو مدارس باید در زمان پخش آن به دوربین و گوشی موبایل خود از اجرایشان فیلمبرداری کنند.

تقوی با بیان اینکه دانش‌آموزان شرکت کننده باید صوت رادیو مدرسه را ضبط کرده و به همراه فیلم تهیه شده از سطح مدارس خود آثار را به جشنواره رسانش ارسال کنند ابراز داشت: زمان قطعات صوتی رادیو مدرسه و پادکست باید بین ۳ تا ۱۰ دقیقه باشد.

وی با تأکید بر اینکه در بخش شبکه‌های اجتماعی جشنواره رسانش دانش‌آموزان باید گروه‌های ۲ تا ۵ نفره تشکیل دهند عنوان کرد: علاقمندان باید آثار خود را با ایجاد کانال از طریق یکی از شبکه‌های مجازی آی‌گپ،‌ سروش و ایتا به جشنواره تحویل دهند.

مسئول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان گیلان به تهیه فیلم کوتاه و مستند در قالب گروه‌های ۲ تا ۵ نفره اشاره کرد و ‌ابراز داشت:‌ دانش‌آموزان می‌توانند با دوربین عکاسی‌‌،‌ فیلم‌برداری و گوشی موبایل آثار خود را در قالب ۳ تا ۳۰ دقیقه تهیه و ارسال کنند.

تقوی با بیان اینکه در صورت تهیه فیلم پشت صحنه به بهترین فیلم‌های ارسالی نیز جایزه تعلق می‌گیرد عنوان کرد: به غیر از رشته‌های موشن‌گرافی و نماهنگ که حداکثر زمان آثارشان باید بین ۳ تا ۳۰ دقیقه باشد در سایر رشته‌ها لازم است گروه‌های ۲ تا ۵ نفره تشکیل شوند.

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی سواد رسانه برای نفرات برتر جشنواره رسانش‌ دانش‌آموزی خبر داد و اظهار داشت: در پایان این کارگاه‌ها نیز دانش‌آموزان توسط داوران سطح‌بندی و انتخاب می‌شوند و از افراد برگزیده در اختتامیه جشنواره تقدیر و تجلیل می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *