خانه / اخبار / همدان دبیرخانه «جشنواره ملی رسانش» شد/ اتصال بدنه دانش‌آموزی با نیاز رسانه‌ای کشور

همدان دبیرخانه «جشنواره ملی رسانش» شد/ اتصال بدنه دانش‌آموزی با نیاز رسانه‌ای کشور

محمدصالح جباری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به برگزاری «جشنواره رسانش» اظهار کرد: با برخی از رسانه‌های مطرح کشوری رایزنی‌هایی شده تا بتوانیم در این بستر از استعدادهای دانش‌آموزی منتخب‌ در این جشنواره بهره‌مند شویم

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره حلقه اتصال بین بدنه دانش‌آموزی علاقه‌مند به حوزه رسانه و عرصه نیاز رسانه‌ای کشور است که می‌توان آن را یک‌ شبهِ سرمایه‌گذاری قلمداد کرد.

مسؤول اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی همدان ادامه داد: رسانه و به‌خصوص مطبوعات به خاطر ویژگی‌هایی از قبیل قیمت ارزان، فراوانی مناسب، در دسترس بودن، نقل صحیح و دقیق اخبار، اختصار و تنوع مطالب و سادگی زبان قادر هستند طیف گسترده‌ای از اقشار جامعه را زیر پوشش اطلاعاتی قرار دهند به طوری که می‌توان آن را مجتمع برون‌ریزی‌های اندیشه‌ای، هنری، حسی و علقه‌های دینی هر جامعه و نمود پویایی اجتماعی و نماد نقد و نقدپذیری عنوان کرد.

وی افزود: یکی از حوزه‌هایی که در زمینه‌ فعالیت رسانه در بخش‌های مختلف اعم روزنامه‌نگاری و فعالیت در فضای مجازی کمتر مورد توجه قرار گرفته، آموزش این مهارت به دانش‌آموزان است.

جباری با بیان اینکه آموزش چگونگی فعالیت در این بخش به این قشر و پروراندن استعدادهای مرتبط با آن، زمینه‌ساز رشد و شکوفایی آن‌ها خواهد شد گفت: فعالیت کودک و نوجوان در این حوزه باعث تقویت اعتماد به نفس شده و آنها را به خودشناسی بیشتر سوق می‌دهد.

وی از انتخاب اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی همدان به‌ عنوان دبیر جشنواره رسانه‌های دانش‌آموزی (رسانش) در کشور خبر داد و اظهار کرد: طی سال‌های گذشته در اتحادیه انجمن اسلامی کشور جشنواره‌ای به‌ عنوان «مداد کم‌رنگ» برای نشریات دانش‌آموزی برگزار می‌شد که بسیاری از دانش‌آموزان در شرکت داشتند.

مسؤول اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی همدان عنوان کرد: تا سال تحصیلی گذشته، استان خراسان جنوبی به‌ عنوان دبیرخانه این جشنواره ایفای نقش می‌کرد.

وی ادامه داد: امسال به انجمن اسلامی دانش‌آموزی کشور پیشنهاد دادیم این جشنواره را که مختص رسانه‌های مکتوب است به جشنواره رسانه‌ای بدل کند تا در آن از ظرفیت رسانه‌های جدید نیز بهره ببریم.

جباری افزود: در شرایط فعلی با توجه به پیشرفت‌های روز دنیا صرفاً نمی‌توان به رسانه‌های مکتوب در حوزه رسانه‌های دانش‌آموزی اکتفا کرد، هرچند هنوز هم رسانه‌های مکتوب از جذابیت خاصی برخوردارند.

وی تصریح کرد: در این قالب رسانه‌های مجازی، رسانه‌های صوتی و تصویری و در عین‌ حال فعالیت‌های ابتکاری همچون رادیو مدرسه و یا برد انجمن اسلامی نیز دیده شده‎ است.

مسؤول اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی استان همدان با بیان اینکه دیگر این جشنواره تنها مختص دانش‌آموزان عضو این انجمن نیست، خاطرنشان کرد: «رسانش» یک جشنواره رسانه ملی است که همه دانش‌آموزان را در معنای عام در برمی‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در این جشنواره برای انجمن اسلامی دانش‌آموزی نیز بخش ویژه‌ای دیده‌ شده است، اظهار کرد: بر این اساس رقابت تشکیلاتی انجمن همچنان ادامه خواهد داشت که موضوعات پیشنهادی در این بخش شامل «اسطوره‌های شهر من»، «همکلاسی آسمانی من»، «لشکر فرشتگان»، «دانش‌آموزان کارآفرین»، «معلم نمونه مدرسه من»، «مدرسه و شهر من»، «چهل سالگی انقلاب» و «تاریخ شفاهی انقلاب در شهر من» است.

جباری با اشاره به اینکه قرار شده در بخش‌های مختلف، دانش‎آموزان در دو مقطع متوسطه اول و دوم آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند، ادامه داد: بعد از گذراندن مرحله داوری که برای آن سامانه‌ای پیش‌بینی ‌شده‌ است آثار و نفرات برتر انتخاب خواهند شد و نفرات منتخب هر رشته در کشور به مرحله نهایی این جشنواره که تابستان ۹۸ به‌ صورت حضوری برگزار خواهد شد راه پیدا می‌کنند که در نهایت برترین‌های هر رشته تقدیر می‌شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که چه ظرفیت‌هایی در همدان منجر به آن شد که به‌ عنوان دبیرخانه جشنواره انتخاب شود گفت: فعالیت‌های رسانه‌ای انجمن اسلامی استان طی یک سال گذشته در فضای مجازی و مکتوب نقش مؤثری در انتخاب داشته‎ است چراکه سال گذشته نشریه‌ای با عنوان «قله‌ها» توسط انجمن اسلامی استان منتشر و سایت «موج ۴» نیز فعال ‌شد که این فضای فعالیت تخصصی، اقبال خوبی را در پی داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *